4K Yayın İzlemek için Yapmanız Gerekenler

19 Mart 2017 Pazar, 18:04
4K FULL HD Televizyon
8vtqjifltf69f760b8ae29ecc1b98c Elektronik Haberler Televizyonlar  4K Yayın İzlemek için Yapmanız Gerekenler

4K Yayın İzlemek için Yapmanız Gerekenler

Gün geçtikçe televizyonlardaki görüntü teknolojisi de gelişiyor. HD, Full Hd, 2K derken 4K televizyonlar satışa sunulmaya başladı. Hatta bu zamanda 8K bile konuşulur hale geldi. Peki bu 4K nedir, nasıl kullanılır, hangi televizyonlar 4K destekliyor? İşte bu soruların cevabu yazımızda.

4K teknolojisi, yaklaşık 4000 pixellik çözünürlük görüntü sunan bir ekran formatıdır. Kullanıcının 4K çözünürlüğünden yararlanabilmesi için yayıncı kuruluşun bu teknolojiye sahip olması, uydu alıcılarının 4K teknolojisini desteklemesi ve kullanılan cihazın 4K uyumlu olması gerekir.

Yayıncı Kuruluşun 4K Teknolojisi İçin Önemi

Kullanıcının 4K çözünürlüğünde videolar izleyebilmesi için yayıncı kuruluşun bu altyapıya sahip olması gerekir. Gerekli düzenlemeleri yapan yayıncı kuruluşlar, alt yapı eksiklerini giderdikten sonra kullanıcının diğer şartları yerine getirebilmesi halinde 4K teknolojisini sunabilir. Kullanıcılar 4K için gerekli tüm şartları yerine getirseler dahi yayıncı kuruluş 4K çözünürlüğünde yayın yapmaz ise 4K teknolojisinden faydalanamazlar. Maliyeti yüksek bir yatırım olduğu için tüm yayıncı kuruşlar 4K teknolojisine geçiş yapamamışlardır.

4K Destekli Uydu Alıcılarının 4K için Önemi

Kullanıcının 4K çözünürlüğünden yararlanabilmesi için yayıncı kuruluşun 4K teknolojisi ile yayın yapması yeterli değildir. 4K teknolojinden faydalanmak isteyen kullanıcı bu teknolojiyi destekleyen uydu alıcıları kullanmalıdır. Eski model bir uydu alıcısı kullanan kullanıcı, 4K destekli cihazlara sahip olsa dahi uydu alıcısından kaynaklı sorun yaşayabilir. Kullanıcı 4K teknolojisini destekleyen uydu alıcısı kullanmalıdır. Belirli bir tutar karşılığı özel kanalları izleme imkânı veren yayıncı kuruşların 4k özelliğini destekleyen uydu alıcıları bulunabildiği gibi kullanıcı 4K özelliğini destekleyen herhangi bir uydu alıcısını da tercih edebilir.

4K Destekli Cihazın 4K İçin Önemi

Kullanıcı; yayıncı kuruluşun 4K hizmeti sunması, uydu alıcısının 4K özelliğini desteklemesi durumunda yayını izleyebilmek için 4K destekli bir cihaza sahip olmalıdır. 4K desteği için özel tasarlanan cihazlar olduğu gibi kullanıcının kullanmakta olduğu cihaz 4K teknolojisini desteklemeyebilir. Kullanıcı 4K desteğinden faydalanmak istiyorsa mutlaka bu özelliği barındıran bir cihaz tercih etmelidir. 4K teknolojisinden ancak tüm şartlar sağlandığı takdirde yararlanılabilir. Unsurlardan birinin olmaması kullanıcının 4K deneyimi yaşayamamasına sebep olabilir.

Diğer İncelemeler:

Turbox Trbx608 Masaüstü Bilgisayar (Desktop) İncel... Turbox Trbx608 Masaüstü Bilgisayar (Desktop) İnceleme
Next Kanky SD Mini Scart Uydu Alıcı İnceleme Next Kanky SD Mini Scart Uydu Alıcı İnceleme
Piranha Pro 4 Tablet PC İnceleme Piranha Pro 4 Tablet PC İnceleme
Vestel 22FA5100B Televizyon İnceleme Vestel 22FA5100B Televizyon İnceleme
Kaan N1 Cep Telefonu İnceleme Kaan N1 Cep Telefonu İnceleme Türk mühendisler tarafından geliştirilen Kaan N1 bugünkü inceleme yazımızda. 1989 yılından bu yana kaliteli mobil ileti...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süre Doldu. Sayfayı Yenileyin!

error: Korumalı İçerik

Binlerce ürün incelemesi arasından hangi ürünü incelemek istersin ?

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
pornolar