Dizüstü Bilgisayarınızın Pil Ömrünü Test Edin

07 Eylül 2017 Perşembe, 22:19
dizüstü bilgisayar pil ömrü test etme uygulamalar

Dizüstü Bilgisayarınızın Bataryasını Kolayca Test Edin

Her bataryanın olduğu gibi, bilgisayar bataryasının da bir ömrü vardır ve depolama kapasitesi ilk aldığınız zamanki gibi kalmaz. Mağazalarda pili satın alırken size çalışabileceği saat aralığını oldukça yüksek söylerler; ancak çalıştırdığınızda verdikleri rakam kadar uzun süre dayanmaz bilgisayarınız. Bu şekilde size yalan söylemiş olmazlar; ancak kısmen eksik bilgiler üzerinden sizi yönlendirdiklerini söyleyebiliriz. Çünkü duyduğunuz ‘’10-12 saat’’ gibi rakamlar, cihazın mimimum enerjileri tüketilerek elde edilmiş verilerinden yola çıkarak söylenir. Oysa en basitinden sizin için bütün gün Wifi açık durumdadır ve o verilerde bu dikkate alınmaz. Peki laptop’ınızın piline dair gerçek bilgilere nasıl ulaşacaksınız? dizüstü bilgisayar batarya test işlemleri nasıl yapılır?

Dizüstü bilgisayarı masaüstlerine göre avantajlı kılan özelliği kablosuz çalışabilme ve özgürce taşınabilme özelliği ise, bunları sağlayacak kilit nokta olan pil ömrünüzü nasıl test edeceksiniz? Aklınıza gelebilecek benzer sorular için önermeye değer uygulamaları takdirinize sunuyoruz.

Dizüstü Bilgisayar Batarya Test Etme Uygulamaları

İşte dizüstü bataryanızı test edebileceğiniz kalilteli ve güvenli uygulamalar:

Battery Eater

Basit bir tanımla Battery Eater, tam yük altındaki dizüstü bilgisayar bataryasının ne kadar dayanabileceğini test etmeye yarayan bir uygulamadır. Bunu, güç tasarruf özelliklerinin tümünü kapatarak bataryanın tam yük ile ne kadar dayanabileceği ölçüyor. Programda iki farklı test seçeneği bulunuyor. Her ikisi ile de ihtiyaç duyduğunuz batarya ömrü bilgisine ulaşabilirsiniz.

Klasik Mod Testi;

Bu test için dizüstü bilgisayar cihazınızın pili tamamen dolu olduktan sonra “Begin test when disconnecting AC” seçeneği tıklanır. Güç kablosunu çektiğinizde ise test otomatik başlar. Bu test ile bilgisayarınızı aktif olarak kullanır haldeki pil ömrüne ulaşırsınız.

Reader’s Test;

Reader’s Test olarak adlandırılan bu testte dizüstü bilgisayar kullanılmadığı anlardaki pil ömrünü ölçmüş olursunuz. Dolayısıyla tıkladıktan ve tamam’a bastıktan sonra beklemeye geçen cihazınızı test tamamlanana kadar kullanamazsınız.

Battery Care

Battery Care, Battery Eater kadar ayrıntılı olmasa da kullanışlı bir uygulama olarak değerlendirilebilir. dizüstü bilgisayar pil ömrü ve kullanım değerleri hakkındaki bilgileri kullanıcı ile paylaşan BatteryCare, Ayrıca bataryaya performans iyileştirmesi yapmak için de yardımcı oluyor. Daha çok batarya iyileştirmesi ve koruması için geliştirilmiş bu uygulama, ilk modda bilgisayarın 0 değil %80’e kadar şarj edilmesini sağlıyor, genelde cihazı yalnızca pille kullanıyorsanız bunu tercih ediyorsunuz. Diğeri ise genelde adaptör takılı ise kullanılıyor ve dizüstü bilgisayar %50’ye kadar şarj ediyor. İşte bu kadar kolay…

Bu uygulamalar ile dizüstü bilgisayar batarya test işlemini kolayca yapabilir, bilgisayar bataryanızın ömrünü rahat şekilde tespit edebilirsiniz. Bu uygulamalar oldukça işinize yarayacak.

Diğer İncelemeler:

Canon i-Sensys MF216n Lazer Yazıcı İnceleme Canon i-Sensys MF216n Lazer Yazıcı İnceleme
Acer Iron E5-571G Taşınabilir Bilgisayar İnceleme... Acer Iron E5-571G Intel Core i7 4510U 2GHz/3.1GHz 16GB Taşınabilir Bilgisayar İnceleme  Marka AcerBellek Hızı 1066 MHzBlue...
Casper Nirvana D2h.G440-4L35t Masaüstü Bilgisayar ... Casper Nirvana D2h.G440-4L35t Masaüstü Bilgisayar (Desktop) İnceleme
Bycom B133 Masaüstü Bilgisayar (Desktop) İnceleme... Bycom B133 Masaüstü Bilgisayar (Desktop) İnceleme
Samsung SL-M2070W Lazer Yazıcı İnceleme Samsung SL-M2070W Lazer Yazıcı İnceleme

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süre Doldu. Sayfayı Yenileyin!

error: Korumalı İçerik
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
pornolar