Hangi Lastik Markasını Seçmeli?

29 Ocak 2017 Pazar, 22:33
hangi lastik seçmeli
8vtqjifltf69f760b8ae29ecc1b98c Haberler Oto Aksesuarları Otomotiv Hangi Lastik Markasını Seçmeli?

Hangi Lastik Markasını Seçmeli?

İster yaz olsun ister kış olsun, arabanız varsa yaz kış demeden en iyi lastiği seçmelisiniz. Peki, aracınıza uygun en iyi lastiği nasıl seçeceksiniz? İşte size kaliteli ve güvenli lastik seçme rehberi.

Hangi Lastik?

İster 100.000 tl, ister 10.000 tl değerli aracınız olsun, otomobil lastiği her zaman bir araçtaki en önemli otomobil bileşenlerinden biridir. Lastik iyi olmazsa araç sürerken ne kendinizi güvende hissedebilirsiniz ne de rahat bir sürüş keyfi yaşarsınız. Üstelik iyi bir lastik yakıt performansı ile cebinizi de korur.lastik-221x300 Haberler Oto Aksesuarları Otomotiv Hangi Lastik Markasını Seçmeli?

Kış Lastiği Mi, Yaz Lastiği Mi? Yoksa Dört Mevsim Lastik Mi Seçmeli?

İşte çoğu araç sürücüsünün asıl merak ettiği kavram bu: Dört Mevsim Lastik. Gün geçtikçe artan lastik fiyatlarına göre 4 mevsim kullanabileceğiniz Dört Mevsim Lastikler gerçekten güvenli mi? Her mevsim lastik değiştirmekten bıkan sürücülerin tercih etmeye başladığı Dört Mevsim Lastikleri bir de biz inceleyelim.

Dört Mevsim Lastik Özellikleri:

 • Islak ve kuru yol şartlarında yaz lastiklerinden kötü performans sergiler.
 • Hafif kar şartlarında idare eder.
 • Orta seviye diş derinliği vardır.
 • Uzun diş ömrü sunar.
 • Karda çekiş kapasitesi düşük olabilir.

Dört mevsim lastikler çeşitli hava koşullarında yol tutuşu sağlıyor olsa bile, karlı ve buzlu yol koşullarında kış lastiklerinin çok daha üstündür. Dört mevsim lastikler kısaca yaz ve kış lastiklerinin bir karışımı olarak düşünülebilir. Bu lastikler yaz lastikleri ve kış lastikleri arasındaki bir ara lastiktir. İlk olarak Amerika da iddialı bir şekilde piyasaya sürülen Dört Mevsim Lastikler zamanla yapılan testlerle ortaya çıktı ki mevsim lastiklerinin yerini tutmayacak. Yapılan testlere göre dört mevsim lastikleri bir kış lastiği ile asla boy ölçüşemez. Zeminin soğuk ve kaygan bir hale gelmesi ile bu lastikler kış lastikleri ile aynı güvenliği sunamaz. Ayrıca bu lastikler fazla yakıt tüketirler. Bu sebeple mevsimine uygun lastiği kullanmak hem sürüş keyfiniz hem de güveniliğiniz için önemlidir.

Kış Lastiği Yerine Dört Mevsim Lastik Alsam Olur Mu?

‘Olur.’ dersek güvenliğinizi tehlikeye atmış oluruz. Dört mevsim lastiğin kendine göre maliyet avantajı olsa da yaz-kış kullanılan lastiğin aşırı kullanma sonucu hemen yıpranabileceğini de unutmamak gerekir. En iyisi biz bu sorunun cevabını bilime bırakalım. Aşağıdaki videoda Kar Lastiğinin ve Dört Mevsim Lastiğin kardaki performans testini izleyebilirsiniz. Şimdi bu videoya bi göz gezdirelim.

 

Videodaki testten de görebileceğiniz gibi, karlı ve ıslak zeminde kar lastiği daha iyi fren mesafesi sunmaktadır. Bir başka testi de aşağıdaki videodan inceleyebilirsiniz.

Peki, bilim dünyası lastik performansları için ne diyor? Şimdi bunu inceleyelim.

16 milyondan fazla üyesi bulunan ve dünya çapında otomobillere ait testler yapan Avrupa’nın en büyük otomobil kuruluşu olan Alman ADAC – “Alman Otomobil Kulübü” nün yaptığı bir başka lastik testine de buradan ulaşabilirsiniz. Bu test sonucuna göre de, Dört Mevsim Lastiklerin karlı zeminde orta-zayıf performans sergilediği görülmektedir. Yazın ise yüksek yakıt tüketimi görünmektedir. Bu sebeple karlı, bol yağışlı bir coğrafyada yaşıyorsanız; kar lastiği, çoğu zaman kuru bir zeminde araç kullanıyorsanız yaz lastiği kullanmalısınız. Bu sebeple Dört Mevsim Lastik diğer mevsim lastiklerine göre orta seviyede keyif ve güvenlik sunacaktır.

Kış Lastiği Özellikleri:
Kış lastiklerinde özel bir diş yapısı vardır. Kış lastikleri, 7 °C’nin altındaki koşullarda da rahatlıkla kullanım sağlanması için özel olarak tasarlanmıştır. Lastik dişleri, kış koşullarında aracın rahat gitmesi için özel yapılmıştır. Bu özel yapısı ile karda, buzda yüksek tutunma sağlayarak aracın kaymasını engeller.

 • Kış lastikleri, karlı, buzlu, sulu yolda iyi fren performansı gösterir.

Yaz Lastiği Özellikleri:

Yaz lastikleri, araçlarda performans sağlamak için üretilmiştir. Yaz lastikleri; kuru zeminde fren mesafesi, zemin tutuşu konusunda iyi performans sağlamaktadır.

Peki, Kış Lastiği ve Yaz Lastiğini Nasıl Ayırtedeceğiz?

Bunu anlamak için öncelikle lastik yanaklarındaki ifadelerin anlamlarına bakalım. İşte lastik yanaklarında yer alan bazı ifadelerin anlamı.

Lastik İşaretleri Nasıl Okunur ?

Lastik Üzerindeki Yazılar Ne Anlama Gelir?

Şimdi gelelim aracımızın lastiklerinde yer alan ifadelerin ne anlama geldiğine. Bunu küçük bir resimde gösterelim.

lastiksembol-300x195 Haberler Oto Aksesuarları Otomotiv Hangi Lastik Markasını Seçmeli?

Kış Lastiği;

M+S işareti :

M+S: Mortar (Çamur) + Snow (Kar) : “Kar lastiği” karlı yol şartlarında araç hareketini başlatma veya sürdürme esnasında standart lastikten daha iyi bir performans sergilediğini ifade eder.

Dağ üzerindeki kar tanesi işareti :

“Dağ üzerindeki kar tanesi” işareti, UNECE onaylı, karlı, buzlu zeminde  düşük sıcaklıklarda bile yüksek performans sağlar.

Radyal Lastik Nedir?

Yeri gelmişken bir konuya daha değinmek istiyoruz. Lastiklerde yer alan Radyal ifadesi ne demek?

Radyal lastik; lastiğin iskeletini oluşturan kord ipliklerinin dönme esnasında yere dik basmasıyla oluşan karkas yapısıdır. Bu yapı özellikle yüksek performans lastiklerinde tercih edilmektedir.

 • Üstün çekiş yeteneği.
 • Mükemmel manevra performansı.
 • Darbelere ve delinmeye karşı dayanıklılık.
 • Yakıt tasarrufu.

gibi birçok özellik sayabiliriz.

Kışlık Lastik Ne Zaman Takılır?

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu her yıl 1 Aralık’ta başlıyor. Buna göre, “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyeceği belirtiliyordu. Kanun olarak sadece ticari araçlara zorunlu olan kış lastiği uygulamasına güvenliğiniz için hususi araçların da uyması tavsiye edilir.

Dünyanın En iyi Lastik Markası Sıralaması (2017) na geçmeden önce sizlere aracınıza en uygun otomobil lastiği seçmenin yollarını göstereceğiz.

Aracıma En Uygun Lastik Hangisi?

Otomobilime hangi lastiği seçmeliyim? Aracınıza orijinal parça olarak takılan lastikler, otomobil üreticisi ile lastik imalatçısı tarafından uzun süren testler sonucunda belirlenmiştir. Bu sebeple lastik seçerken orijinal araç lastiklerini satın alınız. Bu testlerde baz alınan araç materyalleri:

 • jant boyutları;
 • aracın hız performansı;
 • frenleme;
 • aracın ağırlığı;
 • yuvarlanma gürültüsü;
 • kullanım ömrü.

Dünyanın En iyi Lastik Markası Sıralaması

En iyi ve kaliteli otomobil lastiği markalarına bakalım. Tabii ki lider lastikler; Bridgestone, Continental, Goodyear… olarak sayılabilir. Bu lastikler hem güvenlik, hem de sürüş keyfi açısından kendini kanıtlamış lastiklerdir. Tüm lastik markaları ise:

    BridgestoneAcceleraHankook    Rosava
    Continental    ApolloKumho    Sava
    Dunlop    BarumFalken    Sportiva
    Goodyear    CeatNokian    Starmaxx
    Lassa    Cordiant    Tigar    Sumitomo
    Michelin    Debica    Viking    Sumo Firenza
    Pirelli    Federal    Westlake    Syron
    Yokohama    General Tire    Uniroyal    Mabor
    Petlas    Gislaved    Fulda    Marangoni
    Hankook    Goodride    Falken    Matador
    Nokian    GT Radial    Toyo    Maxxis
    BFGoodrich    Hercules    Avon    Nankang
    Kumho    Kormoran    Firestone    Nexen
    Cooper    Linglong    Semperit    Roadstone

 

Doğru Kar Zinciri Nasıl Seçilir?

Tek şerit halinde olan, merdiven tip zincir yerine, çelik halkalar ile güçlendirilmiş X tipi kar zincirlerini tercih ederseniz yol tutuşu ve dayanıklılık açısından iyi bir karar vermiş olursunuz.

Aşağıdaki yazımızdan uygun kar zincirini inceleyebilirsiniz.

Knk Binek Araç Kar Zinciri İnceleme

Bunun yanı sıra kar paleti, kar çorabı, çivili lastik gibi alternatif karlı zemine uygun lastik aparatları da bulunmaktadır.

En İyi Ve En Uygun Lastik Nasıl Seçilir?

Yeni lastik takarken doğru seçim için üç unsur önem taşımaktadır.

 • Lastik ebadı
 • İklim koşulları
 • Kullanım koşulları
 • Lastiklerinizi değiştirirken aracınızın orijinal  lastik ebadını kullanın.
 • Lastikleriniz kuru, yağmur, buz, sis, kar, gibi zorlu iklim koşullarına uygun olmalı.

Lastik Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Aracınıza en uygun, yüksek performans sağlayacak lastiği nasıl buluurz? Aşağıdaki videoda yeni bir lastik alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini izleyebilirsiniz.

 

Bazı önemli hususlar:

Yeni lastik alırken araç sahiplerinin ilk dikkat etmeleri gereken nokta, araç üreticisinin önerdiği lastik ebadının dışına çıkmamak olmalıdır.

Bir diğer önemli nokta araç üreticilerinin önerdiği yük endeksi ve hız sembolüne uygun lastikleri tercih etmek.

Lastik değişimlerinde otomobillerde dört lastiğin de değiştirilmesi önerilmektedir. Ancak dört lastik değiştirilmeyecek sadece iki adet lastik değiştirilecek ise aracın ön lastikleri arkaya takılmalı ve yeni lastikler aracın önüne takılmalıdır.

Aracın üretim tarihi yeni olmalı eski tarihli lastikleri tercih etmemeye çalışın.

Lastik ömürleri hakkında açık, kesin bir sonuç olmasa da; JATMA (Japan Automobile Tyre Manufactures Association, Japon Otomobil Lastiği Üreticileri Derneği) tarafından yapılan açıklamasına göre;

“Binek ve hafif ticari araçlara yönelik kullanılmış veya kullanılmamış lastikler üretim tarihinden sonra on (10) yaşını doldurmuş ise, gözle görünür hasar görünmese ya da diş dibi derinliği kullanım için yeterli gözükse dahi yenileri ile değiştirilmelidir.” 

Yani JATMA koşullarına göre saklanmış bir lastiğin üretim tarihinden itibaren 10 yıl raf ömrü vardır.

Lastiklerimi Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Bazı model lastiklerde lastik değitirme işaret ve sınırları olsa da, yasal olarak  lastik diş derinliği en az 1,6 mm olmalıdır. Bazı lastiklere sırt bloğu yerleştirilir. Lastik sırtı derinliği bu değere geldiğinde lastik yasal kullanım sınırına gelmiş demektir ve değiştirilmesi gerekir.

Her türlü yol ve hava koşuluna uygun güvenilir lastik

Lastik herhangi bir nesneye çarptıysa ve gözle görülür herhangi bir delik, kesik varsa lastik onarılamayabilir. Bu gibi durumlarda lastiği değiştirmelisiniz.

Düzensiz lastik aşınması, yani yanlış rot balans veya ayarı, yanlış lastik hava basıncı sebebiyle değişim olabilir.

Sadece Ön Lastiği Değiştirmek Yeterli Mi?

Eğer ki aracınız önden çekişli ve arka lastikleriniz iyi durumdaysa sadece ön lastikleri yenileyerek lastik değişimi yapmak isteyebilirsiniz. Böyle bi durumda maliyet avantajı olsa da bu durumun bir takım olumsuz sonuçları olacaktır.

Özellikle karlı zeminde kış lastiklerinin ön aksa takılması önden çekişli bir araç iyi bir hareket kabiliyetine sahip olmasına olanak sağlar. Şüphesiz ön tekerler araca yön verir ancak karlı bir yol üzerinde yalnızca ön aksında kış lastikleri ile donatılmış bir araç ile viraj almanız aracınızın arkası kaymaya sebep olacak. Yazın ise sadece ön yaz lastiklerinin değiştirilmesi kısa zamanda güveniliğinizi tehdit etmese de zamanla lastiğin aşınması performans kaybına sebep olabilir. Ayrıca halen yeni lastiğin öne mi arkaya mı takılması gerektiği konusunda tartışmalar sürmektedir.

Lastik Nasıl Değiştirilir?

Çoğu zaman başımıza gelmese de öğrenmekte fayda var. Lastiğiniz patladı. Yolda kaldınız. Patlayan lastiği nasıl değiştireceğiz. Radyal lastikler bulunmuş olsa da lastik değişim problemleri bir yolculuğu berbat edebiliyor. İşte aşama aşama lastik değiştirme:

 • Güvenlik önlemi alın
 • Arabanızı park edip, aracı 1. viteste bırakın. Uyarı ışıklarınızı yakmayı unutmayın.
 • Kriko ve bijon anahtarı yardımıyla patlak lastiği çıkarın. Arabanızı kaldırmaya başlamadan önce krikonun arabanın altında doğru şekilde yerleştirildiğinden emin olun. Yoksa araca ciddi şekilde zarar verebilirsiniz.  Bijon anahtarınızı saat yönünün tersi yönde döndürün ve cıvataları çıkarın. Arabanızı kaldırma işlemini yaptıktan sonra  cıvataları yerinden tamamen çıkarın.
 • Stepneyi çıkarın ve lastiği gerekli yere oturtun. Sonra cıvataları yerlerine takın. Lastiğinizi düzgün bir şekilde yerine yerleştirdikten sonra krikoyu hafiften düşürerek arabayı nazikçe yere indirip, lastiğin yere değmesini sağlayın. İşte bu kadar.

Ayrıntılı lastik değişim videosu ise aşağıda yer almaktadır.

Lastik Hava Basınç Tablosu

Doğru lastik basıncı; güvenlik ve lastiğin ömrü gibi konularda önemlidir. Bu hava basıncı ile lastik aşırı şişmiş veya düşük basınç değerli olabilir. Bu da lastikte tek taraflı veya çift taraflı aşınmalara sebep olabilir. Aracınıza uygun basınç değerlerini görmek için buradan aracınızın markasını, modelini, motor gücünü ve beygir gücünü seçiniz.

Doğru Lastik Basıncı Ne Kadar Olmalıdır?

Aracınıza yönelik belirlenmiş lastik basıncı araç üreticisi ile lastik imalatçısı arasında belirlenmiştir. Önerilen lastik basıncı bilgilerini araç el kitabında bulabilirsiniz.

Lastik basıncı her 2 haftada bir kontrol edilip ayarlanmalıdır.

Lastiklerde düşük basınç, lastiklerde düşük hava basıncı otomobilin dengesizleşmesine sebep olacaktır. Lastiğin sırtı ile yol yüzeyi arasındaki sürtünme artar. Tabanın dış kenarlarında fazla aşınmaya neden olur

Fazla lastik havası, lastiğin arızalanmasına sebep olur. Taban ortasında fazla aşınmaya sebep olarak, sürüş konforunu azaltır.

Lastik Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Şüphesiz ki bir lastik seçerken dikkat edeceğiniz en önemli nokta lastiklere ait AB Etiketleme Değerleri dir. Peki, nedir bu AB Lastik Etiketi ?

AB Lastik Etiketi : AB Etiketleme Yönetmeliği çerçevesinde lastiğin üzerinde yazan bu değerler; lastiğin ıslak zeminde sürüş hakimiyeti, yakıt verimliliği ve yuvarlanma gürültüsü açısından lastik performansını karşılaştırmanıza yardımcı olur. Bunun için 3 kriter bulunmaktadır. Bunlar;

abyakıt Haberler Oto Aksesuarları Otomotiv Hangi Lastik Markasını Seçmeli?1- Bu diyagramı kullanarak lastiklerin yakıt tüketimini nasıl etkilediğini görebilirsiniz. Yakıt etkinliği A (en etkili) ve G (en az etkili) arasında derecelendirilir. A (yeşil) = En yüksek yakıt verimliliği sınıfı. G (kırmızı) = En düşük yakıt verimliliği sınıfı.

Bu lastik yakıt ekonomisinden B not alarak iyi sayılan bir performans sergilemektedir.

ablastiksurus-129x300 Haberler Oto Aksesuarları Otomotiv Hangi Lastik Markasını Seçmeli?2- Yandaki bu tablo, bir lastiğin ıslak koşullarda ne kadar iyi fren yaptığını derecelendirir. Performans aralığı ise: A (en güvenli, en kısa mesafede durma) ile G (en güvensiz, en uzun fren mesafesi) arasındadır.

Bu lastik frenleme sisteminden B not alarak iyi sayılan bir performans sergilemektedir.

seslastik Haberler Oto Aksesuarları Otomotiv Hangi Lastik Markasını Seçmeli?3- Yandaki etikette ise lastik ses seviyesini desibel (dB) olarak görebilirsiniz.

3 dalga resmi ise :

 • Üç siyah dalga=yüksek ses seviyesi.
 • İki siyah dalga=ortalama ses seviyesi.
 • Bir siyah dalga=düşük ses seviyesi.

Bu dış ses puanına sahip lastik 72 DB not alarak ortalama sayılan bir performans sergilemektedir. Ayrıntılı değerleri buradan inceleyebilirsiniz.

AB etiketleri önemli olsa da bazı yabancı kuruluşlar kendi lastik performans testlerini yapmaktadırlar. Bu testler çoğu otoriteler tarafından merakla beklenmektedir.

Aracımın Lastik Ebatları Kaç?

Buradan aracınıza hangi ebat lastiğin uygun olduğunu bulabilirsiniz.

Lastik Nasıl Üretilir?

En uygun lastiği nasıl seçeceğinizi öğrendikten sonra, belki aranızda merak edenler vardır diye bir konuya daha değinmek istedik. Lastik nasıl üretiliyor? Bu sorunun aşağıdaki cevabı videomuzda.

En İyi Lastik Nasıl Olmalı?

En iyi araba lastiği seçmek için gerekli bilgiyi yukarıda anlatmış olduk. Şimdi bu bilgileri aşama aşama özetleyelim.

Yeni bir lastik alırken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Öncelikle aracınıza yeni lastik alacaksanız bütçenizi belirleyin. Unutmayın yüksek lastik fiyatı, kaliteli lastik demek değildir. Fiyat olarak cazip görünen bir ürün satın almadan önce lastiğin F/P oranının yanı sıra  kullanım koşullarını ve bütçenizi gözden geçirmelisiniz.
 • Bütçenizi belirledikten sonra aracınızın lastik ebatlarını öğrenin. Bu aşamayı yukarıda anlattık. Lastik yanaklarına bakınız.
 • Hangi mevsimde kullanacaksanız buna göre lastik alım. Yaşadığınız yerde hiç karlı koşullarda araç kullanmıyor ve hava sıcaklığı çoğunlukla +7 derecenin üzerindeyse, yaz lastiklerini tercih etmeniz daha uygun olacaktır. (sembol: güneş) Aracınızı kullandığınız bölgede kışlar sert geçiyorsa, buz ve kara karşı kış lastiği alarak hazırlıklı olun. (sembol: kar tanesi)
 • Güvenlik, yakıt tasarrufu, uzun ömür, dış teker sesi gibi etkenleri göz önünde tutarak iyi lastik seçebilirsiniz. AB etiketleri size bu konuda yardımcı olacaktır.

Doğru Lastik Seçmek İçin Birkaç Tüyo?

Tüm bu bilgilerden sonra sizlere en doğru, en iyi lastik seçebilmeniz için birkaç tüyoda bulunacağız. İşte birkaç lastik öneri sitesi.

 • Bu siteyi özellikle tavsiye ediyoruz. Aracınıza en uygun lastiği buradan bulabilirsiniz. Lastikleri performanslarına göre de karşılaştırabilirsiniz.
 • Buradan da 2017 yılının en iyi lastiğini bulabilirsiniz. Ayrıca lastik testleri de mevcut.

Konumuzun sonuna doğru geldik. Son olarak sizlere doğru lastik seçimi ile ilgili birkaç eğitici ve öğretici video paylaşacağız.

 

 

 

 

Diğer İncelemeler:

iPhone 6s İle Gelen 10 Özellik! iPhone 6s İle Gelen 10 Özellik! Teknoloji devi Apple, Iphone 6S modeli ile kullanıcılarına özel kolaylıklar sunuyor. Iphone 6S, amiral gemisi telefon...
İstenmeyen Numaralar Nasıl Engellenir? İstenmeyen Numaralar Nasıl Engellenir? Bilinmeyen numaralar nasıl engellenir? Bilmediğiniz, tanımadığınız bir numara sürekli sizi mi arıyor? Kim old...
Tomtom Go 60 Navigasyon Cihazı İnceleme Tomtom Go 60 Navigasyon Cihazı İnceleme
Goldmaster NAV-558 Navigasyon Cihazı İnceleme Goldmaster NAV-558 Navigasyon Cihazı İnceleme
TV Alırken Nelere Dikkat Etmeli? Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeli? TV alırken nelere dikkat edilmeli? En iyi televizyon nasıl seçilir? En iyi televizyon modelleri hangileri? E...

Yorum

 1. Ezgi

  5 Şubat 2017 at 18:26

  İnceleme için teşekkürler…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süre Doldu. Sayfayı Yenileyin!

error: Korumalı İçerik

Binlerce ürün incelemesi arasından hangi ürünü incelemek istersin ?

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
pornolar