Telefon Yedek Alma ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

05 Mart 2017 Pazar, 18:21
android-yedekleme

Android Telefon Yedek Alma ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Telefon nasıl yedeklenir? Fotoğraf, rehber, mesajların yedeği nasıl alınır? Yedeklenen veriler nasıl geri yüklenir? Android yedekleme programları neler? Telefon yedekleme sistemleri neler? Hangi operatörler telefon yedeklemeyi destekliyor? İşte bu gibi sorularınızın cevabı ‘ telefon yedekleme rehberi ‘ yazımızda.

Bazı durumlarda telefonlarda yaşanan sorunlar sebebi ile cep telefonlarda yedekleme almak zorunlu hale geldi. Cihazlardaki verilerin silinmeden önce saklanması, kişisel verilerin korunması sizi çok büyük zahmetten kurtaracaktır. Sık sık yapılan yedekleme işlemi geri dönülemez sorunların önüne geçecek. Yedekleme yapacaksanız önceliğimiz resim, video, rehber, kısa mesajlar olmalıdır.  Çünkü bunların kaybı halinde veriyi tekrar kurtarmak imkansız olabiliyor. Bu sebeple yedekleme çok önemlidir. Şimdi yedeklemenin nasıl yapıldığını ve verileri geri nasıl yükleneceğinizi sizlere anlatacağız.

Android Nedir?android Akıllı Telefonlar Cep Telefonları Elektronik Haberler  Telefon Yedek Alma ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır? Yorum Evi İnceleme

Android; cep telefonları, tabletler, navigasyon cihazları ve e-kitap okuyucuları gibi mobil cihazlar için üretilmiş olan Linux tabanlı bir işletim sistemi çeşididir. Günümüzde halen Google ve Open Handset Alliance tarafından geliştirilmeye devam edilmektedir.

Android Telefon Yedekleme Nasıl Yapılır?

Android; başta cep telefonları olmak üzere, oldukça geniş kullanım alanına sahip bir işletim sistemidir. Dolayısıyla çok fazla kullanıcıya hitap etmektedir. Kullanıcılar “akıllı telefon” da denilen bu android cihazları hayatlarının birçok alanında kullanmaktadırlar. Bundan dolayı akıllı telefonlarda çeşitli veriler depolanmaktadır ve herhangi bir veri kaybına karşı yedeklenmesi gerekmektedir. Bu yedekleme; rehber yedeklemesi ve fotoğraf, müzik ve diğer dosyaları içeren dosya yedeklemesi şeklindedir.

Android telefon yedekleme işlemi çeşitli yollarla yapılabilir. Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar ilk kurulum sırasında bir Google hesabı istemektedirler. Yedekleme bu hesap üzerine yapılmaktadır. Bunun için; akıllı telefonun “Ayarlar” menüsüne girilir. “Yedekleme” sekmesinde verilerin yedeklenmesini içeren sekmenin “Açık” konumda olması gerekmektedir. Böylece telefon belirlenen zaman aralıklarıyla ve belirlenen sıklıkta ve bir Wifi ağına bağlandığı anda otomatik yedekleme yapacaktır. Ayrıca yedekleme için çeşitli programlar kullanılabilmektedir.

Bu programlar genellikle online ortamda kullanılabilmektedir. Bazen de SD kart ve flash bellek gibi harici kayıt ortamları gerekmektedir. Online ortamda hafıza genellikle 2GB ile sınırlıdır. Bu programlar akıllı telefonlarda uygulamalar kısmında bulunan Google Play’den yüklenebilir. Yüklenen uygulama çalıştırılır. Kurulum sırasında genellikle E-mail adresi ve ayrıca şifre istemektedir. Kurulum tamamlandıktan sonra menüden yedekleme işlemi yapılabilmektedir. Eğer yedekleme konumu “online” seçilirse,  program, yedeklemeyi kurulum sırasında girilmiş olunan E-mail hesabı üzerine yapacaktır. Yedekleme konumu “yerel depolama” seçilirse de program, yedeklemeyi kullanılan harici belleğe (SD Kart veya Flash bellek) yapacaktır.

Rehber Yedeklemesi

Rehber, yedeklenmesi gereken en öncelikli kısım olarak gösterilebilir. Kayıtlı birçok telefon numarasının kaybedilmesi sizi çok zor durumda bırakabilir. Ama endişelenmeyin sizi bu zor durumdan kurtaracak olan bazı uygulamalar var. Android sürümlerinde rehber kısmına girdikten sonra menü tuşuna basarak gelen menüden Kişileri Yönet kısmından Rehber yedeği alabilir, birleştirebilir, Geri yükleyebilirsiniz. Ayrıca hafıza kartınıza yada varsa cihazınızın dahili depolama alanına da yedekleme yapabilirsiniz. Ancak bu çok riskli ve verileri kaybetme olasılığı vardır. Mümkün olduğunca harici bir alana verilerinizi kopyalayın. Ayrıca bazı uygulamalar rehber yedeklemesi için size yardımcı olabilir. Buradan o uygulamalara ulaşabilirsiniz.

Uygulama ve Oyunların Yedeklenmesi

Uygulama ve oyunların yedeklenmesi ise Google Play Store dan indireceğiniz uygulamalarla olacaktır. Buradan yedekleme programlarını inceleyebilirsiniz.

Tam Yedekleme Mi? O zaman imdadınıza Google yetişiyor. Tam yedekleme içinse Google ın buradaki yazı dizisini okumanızı tavsiye ederiz…

Diğer İncelemeler:

Piranha Joy 4 Tab Tablet Pc İnceleme Piranha Joy 4 Tab Tablet Pc İnceleme
Nokia 215 Dual Sim Cep Telefonu İnceleme Nokia 215 Dual Sim Cep Telefonu İnceleme
TP-LINK TD-W8960N Kablosuz WPS ADSL2+ Modem/Router... TP-LINK TD-W8960N Kablosuz WPS ADSL2+ Modem/Router İnceleme
Onyo WCD XTAB Large Tablet PC İnceleme Onyo WCD XTAB Large Tablet PC İnceleme
Xiaomi Mi Band 2 Akıllı Bileklik İnceleme Xiaomi Mi Band 2 Akıllı Bileklik İnceleme Hem dijital saat hem de spor aktivitelerinizi takip etmek için kullanabileceğiniz akıllı bileklik Xiaomi Mi...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süre Doldu. Sayfayı Yenileyin!

error: Korumalı İçerik
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
pornolar